روز شمار
اوقات شرعی
معمای انفجار های زنجیره ای در صنایع نظامی اسرائیل
azadi
مجتمع صنایع نظامی البیت در شمال تل آویو، حالا به نامی آشنا در رسانه ها تبدیل شده است. انفجار دیشب آن قدر مهیب بود که نمی‌شود مانند قبل سانسور یا تحریف کرد.
 
 
 
محمد ایمانی در یادداشتی نوشت: مجتمع صنایع نظامی "البیت" در شمال تل آویو، حالا به نامی آشنا در رسانه ها تبدیل شده است. نه از آن جهت که بزرگ ترین تولید کننده تسلیحات در رژیم اسرائیل است، بلکه به خاطر انفجار های چند باره ای که در آن رخ داده است.
 
انفجار دیشب آن قدر مهیب بود که نشود مانند قبل سانسور یا تحریف کرد. دیگر کسی باور نمی کرد که مقامات امنیتی اسرائیل ادعا کنند انفجار ساعت ۱ و ۲۰ دقیقه (یا ۱ و ۴۰ دقیقه بامداد) مربوط به انبار مواد شیمیایی است(!)
انفجار در منطقه رامات هاشرون (۵ کیلومتری شمال تل‌آویو ) رخ داده بود. ادعا شد فقط سه نفر زخمی شده اند؛ اما ده ها آمبولانسی که به منطقه اعزام شدند، از تلفات گسترده خبر می دهند.
 
یکی از شاهدان می گوید: "ناگهان نور بسیار شدیدی دیدیم که آسمان را مثل روز روشن کرد. یک چراغ زرد رنگ و قارچ بزرگی از دود را از سمت رامات هاشارون دیدم. سه یا چهار ثانیه طول کشید. فکر کردم شاید یک موشک باشد".
"البیت سیستمز" (Elbit Systems)، شرکت هوافضا، صنایع جنگ‌افزاری و فناوری اطلاعات اسرائیل است که طیف گسترده‌ای از تجهیزات دفاعی و جنگ‌افزاری شامل ارتباطات رادیویی، پهپاد، انواع رادارها، تجهیزات نیروی دریایی، و سلاح‌های کنترل از راه‌دور را تولید می کند و برخی شعب آن در آمریکا، انگلیس، ایتالیا فرانسه، کلمبیا و برزیل مستقر است. البیت، قلب موشکی اسرائیل قلمداد می شود. https://tinyurl.com/233l3zes
 
انفجار بامداد امروز، چندمین انفجار در مجتمع های نظامی- صنعتی اسرائیل ظرف چهار ماه اخیر است. ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ هم انفجاری در مرکز سامانه های زمینی البیت سیستمز در منطقه Ramat Hasharon رخ داد.
 
آن زمان، منابع رسانه ای اسرائیل مدعی شدند علت انفجار، ترکیدگی کپسول گاز و نشت آن بوده است! جروز الم پست هم نوشت که انفجار در اثر فعل و انفعالات شیمیایی رخ داده است. به شکل سر بسته اعلام شد چندین نفر زخمی شده اند.
همان روز یک گروه هکری اعلام کرده بود در حمله ای موفق به اخلال و هک سایت شرکت "اویگیلو" اسرائیل شده است. گزارش هایی نیز در خصوص هک سایت صنایع اسلحه سازی IWI اسرائیل منتشر شد.
 
دو هفته بعد، یعنی اول اردیبهشت ماه، سایت عبری Hadashot Hamot از وقوع انفجار در صنایع جنگ‌افزاری «البیت» خبر داد، اما گزارشی از تلفات انفجار منتشر نشد. 
 
رسانه ها همچنین اول تیر۱۴۰۲، از وقوع انفجار مهیب در یک انبار مواد شیمیایی متعلق به ارتش در هرتزلیا (شمال تل‌آویو) خبر دادند که در پی آن، حفره‌ای عمیق و دود سفید و قارچی‌شکل ایجاد شد.
 
به این رویداد ها می توان مواردی مانند انفجار در کارخانه صنایع نظامی «رافائل» در حیفا، انفجار  در مجتمع صنایع موشکی "تومر" در منطقه «گوش‌دان»، انفجار در ایستگاه اتوبوس در قدس، انفجار در یک پایگاه نظامی در منطقه «میشور ادومیم» قدس و انفجار در مقر فرماندهی پادگان نظامیان اسرائیل در نزدیکی جنین را اضافه کرد.
 
انفجار های پشت سر هم در تاسیسات نظامی اسرائیل، همزمان با گسترش عملیات های مقاومت در عمق سرزمین های اشغالی (تل آویو، جنین، قدس و...)، در حالی شدت پیدا کرده که منابع صهیونیستی طی چند ماه اخیر، از بازداشت شماری از صهیونیست ها به اتهام فروش سلاح، یا جاسوسی و فروش اطلاعات به مقاومت خبر داده اند.
نظرات
CAPTCHA