روز شمار
اوقات شرعی
دومین کنفرانس آینده‌پژوهی جمهوری اسلامی ایران با رویکرد فناوری اطلاعات و ارتباطات
azadi

آیین افتتاح دومین کنفرانس آینده‌پژوهی جمهوری اسلامی ایران با رویکرد فناوری اطلاعات و ارتباطات یکشنبه ۱۷خرداد 94 در تالار ابوریحان مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه با حمایت علمی ومالی موسسه اندیشه وتدبیر انقلاب اسلامی برگزار شد.

دبیر : دکتر محمدرضا مردانی
دبیر علمی : پروفسور علی رضائیان
 
 
به گزارش خبرنگار موبنا، در این همایش که با همکاری مرکز فناوری اطلاعات برگزار می گردد، جمعی از اساتید و دانشجویان رشته فناوری اطلاعات و ارتباطات به ارائه مقالات و پژوهش های خود پرداختند. همچنین اساتید این حوزه در زمینه های پدیده آواتاریسم، شبکه های اجتماعی و انتخابات مجازی به سوالات حضار پاسخ دادند.
در این کنفرانس دکتر سید مرتضی موسویان، رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، به نمایندگی از دستگاه های اجرایی، سیر مطالعات آینده پژوهی تا سال ۲۰۲۰ را ارائه نمودند و همچنین سناریوهای مختلف آینده پژوهی را که توسط غربی ها ترسیم شده است را مطرح کردند.
ایشان استفاده از ظرفیت های آینده پژوهی برای تغییر گسترده و داشتن انسجام در آینده را از اولویت کاری سازمان ها برشمردند و بر پرهیز از موضع انفعال در مباحث آینده پژوهی پرداختند.
وی در خلال ارائه خود، مصادیق مختلف علوم و فناوری ها و شئونات زندگی انسان را با توجه به سناریوهای آینده پژوهی عنوان نمودند.
لازم به توضیح است همایش فوق از ساعت ۸ صبح الی ۱۸:۳۰ در محل مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی در حال برگزاری است.
 
محورهای کنفرانس :
  • آینده پژوهی فرهنگ و ارزشها در فضای مجازی
  • آینده پژوهی شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور
  • آینده پژوهی فن آوریهای وب
  • آینده پژوهی شبکه های اجتماعی در ایران
  • آینده پژوهی سیستم های هوشمند در ایران                  
  • آینده پژوهی سامانه های چند رسانه ای در ایران
  • آینده پژوهی امنیت سایبری در ایران
  • آینده پژوهی فناوری های ارتباطی و سامانه های همراه در ایران
  • آینده پژوهی کاربردهای رایانش ابری در ایران
  • آینده پژوهی نوآوری در فناوری های آینده
 
دکترمردانی، دبیرعلمی دومین کنفرانس ملی آینده پژوهی بر لزوم نقد و بررسی در کاستی ها و واکاوی تلاش های پراکنده در این حوزه تایید کرد و گفت:فقدان چارچوب های سازمانی و شرایط نامناسب مدیریتی، محدودیت منابع و نبود کارکردهای میان رشته ای و فقدان پایه های دانشی مناسب از جمله چالش های پیش روی محققان پژوهشگران و مسوولان است.
 
 
دبیرعلمی دومین کنفرانس ملی آینده پژوهی جمهوری اسلامی ایران افزود: مقوله آینده پژوهی از دیرباز در دنیا به عنوان موضوع مهم به آن پرداخته شده و در ایران هم چند دهه ای است که مورد توجه قرار گرفته و اخیرا در دانشگاه ها این رشته ایجاد شده است.
دکترمردانی با اشاره به اینکه 200 مقاله به دبیرخانه کنفرانس ارسال شده است، افزود: 40 مقاله برگزیده شده که هشت مقاله در پنل ها به صورت سخنرانی ارائه می شود و بقیه در مجلات علمی منتشر خواهد شد.
وی از برگزاری سه پنل تخصصی در این کنفرانس خبر داد و گفت: آینده پژوهی فضای مجازی در حوزه های فرهنگ و سیاست؛ اقتصاد و تجارت الکترونیک و زیرساخت و امنیت سه پنل تخصصی هستند که در این کنفرانس ارایه خواهند شد.
 
 
 گفتنی است هدف اصلی از برگزاری کنفرانس آینده‌پژوهی، ترسیم فضای آینده فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در ایران است. از طرفی این کنفرانس در قالب محورهای یازده‌گانه برگزار می‌شود تا به شناسایی فرصت‌ها و چالش‌های پیش‌رو و تعیین الزامات فرهنگی و آموزشی و همچنین رصد تغییرات آینده علمی و معرفی آخرین دستاوردهای اطلاعاتی و کاربردی در حوزه فناوری اطلاعات بپردازد.
آینده پژوهی فرهنگ و ارزش­‌ها در فضای مجازی، آینده پژوهی شاخص­‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، آینده پژوهی فناوری­‌های وب، آینده پژوهی شبکه­‌های اجتماعی در ایران، آینده پژوهی سیستم‌­های هوشمند در ایران، آینده پژوهی امنیت سایبری در ایران، آینده پژوهی سامانه‌­های چند رسانه‌­ای در ایران، آینده پژوهی فناوری‌های ارتباطی و سامانه‌های همراه در ایران، آینده پژوهی کاربردهای رایانش ابری در ایران، آینده پژوهی نوآوری در فناوری های آینده و روش شناسی آینده پژوهی فناوری اطلاعات و ارتباطات از محورهای این کنفرانس هستند.
 
 
نظرات
CAPTCHA