روز شمار
اوقات شرعی
سلسله قدرت نرم نظام اسلامی
azadi
01/05/08
امروز جدی ترین عرصه نبرد دو جبهه حق و باطل و انقلاب و دشمنانش، میدان نبرد نرم است؛ باید این عرصه را بهتر از قبل بشناسیم و قدرتمند تر از گذشته در آن اقدام کنیم.
 
 
 

مهدی فضائلی: اشاره رهبر انقلاب به نماز جمعه به عنوان یکی از مهمترین حلقه های "سلسله قدرت نرم نظام اسلامی" و بیان این عبارت که "البته زنجیره قدرت نرم ما زنجیره طولانی و مفصلی است" و همچنین تاکید بر " راه گشا و تاثیرگذار" بودن قدرت نرم در زمان فعلی، زمینه ای را فراهم کرد تا مجددا" به این موضوع مهم بپردازیم.

اگر "قدرت" را از مهمترین موضوعات سیاست بدانیم و آنرا "تاثیرگذاری بر اراده دیگران" تعریف کنیم، بستر برای درک اهمیت "قدرت نرم" و مفهوم آن هموار می گردد.

قدرت را به سخت، نیمه سخت، نرم و هوشمند تقسیم بندی کرده اند.

قدرت سخت با ابزار، تجهیزات و فناوری نظامی و بمنظور انهدام تأسیسات و زیرساخت های طرف مقابل اعمال می شود. استفاده از این قدرت، بسیار پرهزینه و دارای تبعات گسترده ای است هر چند ممکن است حصول به نتیجه را تسریع نماید.

قدرت نیمه سخت را می توان در نمونه تحریم ها و حملات سایبری و یا تروریسم صنعتی شناخت و از نظر زمان بندی، معمولا" میان مدت برنامه ریزی می شود.

قدرت نرم، در عرصه های فرهنگی،سیاسی و اجتماعی مورد بهره‌برداری قرار می گیرد. استفاده از این قدرت، کم هزینه و تقریبا" بدون تبعات منفی قابل توجه است اما نتیجه بخش بودن آن مستلزم برخورداری از ویژگی‌های خاص و از جمله زمانبر بودن آن است.

و قدرت هوشمند،ترکیبی است هوشمند انه از قدرت سخت، نیمه سخت و نرم.

و اما قدرت نرم نظام اسلامی؛

قدرت نرم نظام، منابعی دارد که منشأ قدرت نرم ما محسوب می شوند و سازوکارها و حلقه هایی که از این منابع بهره‌برداری می کنند و یا آنها را تقویت می نمایند.

منابع قدرت نرم نظام اسلامی از سویی همه آن چیزی است که موجب همراهی درونی مردم با نظام خود می شود و از سوی دیگر مانع همراهی مردم با اراده و میل دشمن.

مسلمان بودن و دین داری جامعه را شاید بتوان در صدر این قدرت نرم ذکر کرد.

هم تراز این امر درونی، عشق و ارادت مردم ایران به أهل بیت علیهم السلام از مهمترین منابع اتصال مردم با نظام و همچنین از محکم‌ترین موانع سر راه دشمن است.

فرهنگ ناب و ریشه دار ایرانی نیز از دیگر منابع تولید قدرت نرم است.

استقلال خواهی و عزت طلبی در کنار بی اعتمادی به قدرت های بیگانه و استکباری بویژه آمریکا،  منبع دیگری برای قدرت نرم را تشکیل می دهد.

غرور و عزت نفس ملی نیز جزو منابع قدرت نرم ما محسوب می‌شود.

 هر سازوکاری هم که موجب بهره‌برداری درست و یا تقویت و تحکیم ارزش ها و نگرش های پایه ای دینی، فضائل اخلاقی، غرور واعتماد به نفس ملی، انسجام و همبستگی اجتماعی، انواع مشارکت، سبک زندگی دینی و ایرانی و امثال آن بشود، جزو حلقه های قدرت نرم نظام اسلامی محسوب می شود و هرآنچه که این منابع تولید قدرت نرم را سست کند،جزو حلقه های تهدید نرم قرار می گیرد.

بنابراین تعریف، علاوه بر سازوکارهای حاکمیتی که وظیفه شان در این راستا تعریف شده است؛ عالمان روشن بین و روشن گر دینی، نخبگان، دانشمندان و شرکت‌های دانش بنیان که برای پیشرفت کشور تلاش می کنند، تولیدکنندگان و سرمایه گذاران، قاریان و مروجان قرآن و مداحان أهل بیت، رسانه های جبهه انقلاب، مساجد و حسینیه ها و دهها مجموعه دیگر، جزو حلقه های قدرت نرم نظام اسلامی تعریف می شوند.

نماز های جمعه نیز به اعتبار تأثیری که می توانند در تحکیم این شاخص ها داشته باشند، و البته بطور مستمر باید این توان خود را تقویت و روزآمد کنند، در عداد حلقه های قدرت نرم نظام اسلامی هستند.

امروز جدی ترین عرصه نبرد دو جبهه حق و باطل و انقلاب و دشمنانش، همین میدان نبرد نرم است؛ باید این عرصه را بهتر از قبل بشناسیم و قدرتمند تر از گذشته در آن اقدام کنیم.

نظرات
CAPTCHA