روز شمار
اوقات شرعی
شایعاتی که مانند بنزین روی آتش اعتراضات ریخته شد
azadi
00/08/26
تحریف و شایعه 2 ابزار مهم رسانه‌های دشمن در زمان ناآرامی‌های ایران است؛ در ماجرای آشوب‌های آبان 98 نیز جریان معاند با استفاده از این حربه، بنزینی روی آتش اعتراضات مردمی ریخت.
 
 
 
 

 ۲۴ آبان دومین سالگرد جمعه‌ای است که  آغازی شد بر «من هم صبح جمعه مطلع شدم»های رئیس جمهور دولت دوازدهم»؛ اظهارنظری که چون بنزین بر آتش اعتراضات مردم ریخته شد. دولت در اقدامی که نه پیوست رسانه‌ای داشت و نه بویی از صداقت با مردم، به طور ناگهانی قیمت بنزین را افزایش داد.

ماجرا از ساعات بامدادی جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ کلید خورد. زمانی که مردم به طور ناگهانی در پمپ‌های بنزین با افزایش قیمت بنزین به دو نرخ جدید مواجه شدند. زمزمه گرانی بنزین البته از ماه‌ها قبل بر سر زبان‌ها افتاده بود و تقریبا هیچ کارشناسی در مورد لزوم اصلاح قیمت بنزین شک نداشت اما دولت مدام هرگونه تصمیم در این‌باره را تکذیب می‌کرد. درست مانند اردیبهشت همان سال که خبرگزاری فارس از برنامه دولت برای افزایش ناگهانی قیمت بنزین خبر داده بود اما با تکذیب دولت مواجه شد.

ساعات پایانی روز ۲۳ آبان بود که کم‌کم زمزمه تغییر بنزین در میان جامعه مطرح شد. عده‌ای به پمپ‌بنزین‌ها هجوم بردند و صف‌های طولانی در بعضی از شهرها ایجاد شد. صبح جمعه، در شهرهای مختلف کشور، اعتراضات پراکنده‌ای صورت گرفت. مردم نگران تبعات این تصمیم ناگهانی بودند. در بعضی شهرها، عده‌ای با خاموش کردن اتومبیل خود اقدام به بستن جاده‌ها کردند. تجمع‌هایی هم در چند شهر برگزار شد و شعارهای تندی هم علیه این تصمیم و حتی علیه مسئولان نظام داده می‌شد. اما با مدیریت پلیس، همه چیز در یک روال آرام و منطقی پیش می‌رفت.

 

اما بلافاصله با دخالت رسانه‌های معاند و سپس چهره‌های بدنام منافق، سلطنت‌طلب و دولت‌های خارجی، مسیر اعتراضات منحرف شد؛ حضور افراد مسلح و تیراندازی به سمت مردم، حمله به مراکز استراتژیک و امنیتی همچون پالایشگاه‌ها و مراکز نظامی، آتش زدن پمپ بنزین‌ها، غارت انبارهای کالاهای استراتژیک و حیاتی، حمله به اماکن عمومی ( حدود ۱۰۰۰ شعبه بانک، ۵۰۰ مرکز دولتی، ۳۰۰۰ دستگاه خودپرداز، ۱۰۰۰ مغازه، ۲۰۰ فروشگاه زنجیره‌ای، ۵۰ مرکز نظامی و ۱۰۰۰ خودروی شخصی و عمومی)، خالی کردن کامیون‌های سنگ وسط خیابان‌ و... دیگر نشانی از اعتراضات مسالمت آمیز نمی‌داد. عده‌ای با آمادگی کامل سعی داشتند اعتراضات مردم را به سمت اغتشاش و ناآرامی منحرف کنند.

 

در کنار تمام تحرکات معاندین نگاهی به نحوه پوشش این اتفاق توسط رسانه‌های معاند و شایعاتی که در فضای مجازی منتشر شد می‌اندازیم:

 

*  دروغ آمدنیوزی رویترز درباره آمار کشته‌شدگان

یکی از مهمترین شایعاتی که در خصوص  حوادث آبان مطرح شد، تعداد کشته شدگان بود. در این میان هرکسی از خودش آماری منتشر می‌کرد. سازمان عفو بین الملل، بازوی تبلیغاتی ایالات متحده علیه دولت‌های ناهمسو از ۳۰۴ کشته صحبت کرد.

نظرات
CAPTCHA