روز شمار
اوقات شرعی
ایزدی: بیانیه برجامی شورای امنیت‌ آمریکائی‎ها را شوکه کرد
azadi

98/04/19

 

 

با توجه به اینکه آن‌ها هر تعرضی در قبال ایران انجام می‌دادند پاسخ خاصی دریافت نمی‌کردند و نتیجه آن این تحلیل شده بود که ایران در انتظار خروج ترامپ از کاخ سفید نشسته است.

 

 

فواد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا در گفتگو با دانشجو در خصوص اظهارات دنیس راس دیپلمات ارشد سابق آمریکایی مبنی بر اینکه در شرایط فعلی با کاهش تعهدات برجامی ایران، این جمهوری اسلامی است که در حال وارد کردن فشار حداکثری بر آمریکاست گفت: بیانیه ۱۸ اردیبهشت شورای عالی امنیت ملی شوکی را به آمریکایی‌ها وارد کرد و با توجه به اینکه آن‌ها در طول پنج - شش سال گذشته هر تعرضی در قبال ایران انجام می‌دادند پاسخی خاصی دریافت نمی‌کردند و نتیجه آن این تحلیل شده بود که ایران در انتظار خروج ترامپ از کاخ سفید نشسته و با این حساب نه از برجام خارج می‌شود و نه اقدام مقتدرانه‌ای انجام می‌دهد.

 

وی با اشاره به اینکه این تحلیل در حوزه نظامی هم برای کشور چالش برانگیز شده بود گفت: عده‌ای عنوان می‌کردند در صورت حمله نظامی آمریکا به ایران کشور اقدام متقابلی نمی‌کند و به نوعی حمله به ایران را کار ساده‌ای می‌پنداشتند.

ایزدی ادامه داد: اما بعد از ۱۸ اردیبهشت سال جاری و صدور بیانیه شورای عالی امنیت ملی معلوم شد این تحلیل صحیح نبوده و جمهوری اسلامی شروع به پاسخگویی می‌کند و جهان شاهد آن بود که این پاسخگویی هر چند محدود، اما تاثیرات خود را گذاشته است.

این کارشناس مسائل آمریکا با تاکید براینکه بحث مطرح شده از طرف دینس راس بحث درستی است به این معنی که جمهوری اسلامی بنا نیست فقط شاهد نقض تعهدات طرف مقابل باشد و کاری انجام ندهد گفت: این دیپلمات ارشد سابق آمریکا در بخش دیگری از اظهارات خود اضافه می‌کند نهایتا نتایج سیاست‌های ترامپ این شده که او نه تنها امتیاز جدیدی نگرفته بلکه امتیازات قبلی را هم از دست داده است.

*انگلیس و اروپا همزمان با آمریکا عملا از برجام خارج شدند
وی در خصوص اظهارات مقامات انگلیسی مبنی براینکه در صورت خروج ایران از برجام انگلیس نیز از این توافق بین المللی خارج خواهد شد گفت: انگلیس مدت هاست که به صورت غیررسمی از برجام خارج شده است، چون براساس برجام نباید اخلالی در تعاملات بین المللی ایران وجد داشته باشد و از سوی دیگر فروش نفت ایران و معاملات بانکی نیز باید به طور عادی در جریان باشد که هیچ کدام از این موارد عملیاتی و محقق نشد.

ایزدی با تاکید براینکه اروپا هم عملا همزمان با آمریکایی‌ها از برجام خارج شده افزود: براین اساس، این اظهارنظرها بیش از آنکه تهدیدی برای جمهوری اسلامی محسوب شود جنبه عملیات روانی دارد.

منبع: مشرق

کلمات کلیدی:
ایزدی,برجام
نظرات
CAPTCHA