روز شمار
اوقات شرعی
کنسول عربستان در سوریه
azadi

97/12/13

عربستان سعودی یک کنسول و ۲ کارمند به سفارت خود در دمشق اعزام کرد که گفته می‌شود شاید این اقدام ریاض در خصوص صدور ویزا برای کسانی است که تمایل دارند فریضه حج را به جا آورند.

 

 

منابع خبری از اقدامات جدید عربستان سعودی در سفارت این کشور در دمشق خبر دادند.

روزنامه «القدس العربی» نوشت که عربستان سعودی یک کنسول و دو کارمند به سفارت خود در دمشق اعزام کرده است.

این روزنامه اعلام کرد که «این سفارتخانه تا کنون درهای خود را به روی مراجعه کنندگان باز نکرده است، ولی اعزام کنسول و دو کارمند توسط عربستان از تغییر عملی حکایت دارد».

به گزارش القدس العربی، این مسئله شاید باعث شود که تحولی در خصوص مسئله ادای فریضه حج توسط شهروندان سوری حاضر در داخل این کشور رخ دهد.

بنا بر این گزارش، به احتمال قوی، اعزام کنسول و دو کارمند توسط عربستان به دمشق با هدف اعطای ویزا به کسانی صورت گرفته است که تمایل دارند فریضه حج را به جا آورند.

اداره حج وابسته به وزارت کشور سوریه از سه ماه پیش نامه‌ای به عربستان ارسال کرده و از مسئولان حج سعودی خواسته است که زمانی را برای برگزاری یک نشست با مسئولان سوری تعیین کنند.

القدس العربی می‌گوید که هدف از این نامه، بررسی مسئله اجازه دادن به حجاج سوری توسط سعودی است تا امسال بتوانند این فریضه را به جای آورند، ولی منابعی در وزارت کشور سوریه گفته‌اند که ریاض هنوز به این درخواست دمشق پاسخ نداده است.

تلویزیون سوریه نیز اخیرا اعلام کرد که وزارت کشور سوریه درخواست اعزام به حج را تا تاریخ 28 مارس سال 2019 می‌پذیرد.

وزارت کشور سوریه در خصوص این خبر گفت که این نهاد به وظایف خود در خصوص ثبت درخواست‌ها عمل خواهد کرد و امیدوار است که امسال تغییری در رفتار ریاض در خصوص این مسئله صورت بگیرد.

در همین راستا، امارات متحده عربی بعد از 6 سال در دسامبر 2018 سفارت خود در دمشق را بازگشایی کرد و بحرین نیز دست به همین اقدام زد.

این اقدامات پس از آن صورت گرفت که محور غربی و عربی مخالف سوریه به این نتیجه رسیده‌اند که وضعیت حکومت دمشق به ثبات کامل رسیده است.

خبرگزاری آمریکایی «آسوشیتدپرس» هم اواخر دی ماه گذشته در گزارشی به بررسی اوضاع سوریه پس از اقدام برخی کشورهای عربی برای بازگشایی سفارت‌های خود در دمشق و برقراری رابطه مجدد با این کشور پرداخت و اعلام کرد که این کشورها برای بازگشایی سفارتهای خود صف کشیده‌اند

(جزئیات بیشتر)>>

آسوشیتدپرس:
کشورهای عربی به صف شده‌اند تا سفارت‌های خود را در دمشق بازگشایی کنند

خبرگزاری آمریکایی «آسوشیتدپرس» روز یکشنبه در گزارشی به بررسی اوضاع سوریه پس از اقدام برخی کشورهای عربی برای بازگشایی سفارت‌های خود در دمشق و برقراری رابطه مجدد با این کشور پرداخت.

آسوشیتدپرس در این گزارش نوشت: «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه از هشت سال جنگ و میلیاردها دلار هزینه و تسلیحات که با هدف سرنگون کردن وی خرج شد جان سالم به در برد. هم اکنون اسد آماده است تا به جمع کشورهای عربی بازگردد، شاهکاری که با توجه به بحران در این کشور غیرقابل تصور بود.

این خبرگزاری آمریکایی در ادامه گزارش خود نوشت: کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس که زمانی حامی اصلی مخالفان برای سرنگونی اسد بودند هم اکنون به صف شده‌اند تا سفارت‌های خود در سوریه را بازگشایی کرده و نگران هستند این کشور که در قلب جهان عرب است به ایران و ترکیه که رقبای منطقه‌ای هستند واگذار شده و پروژه‌های بازسازی سودآور در این کشور را از دست بدهند. مرزهای عبوری کلیدی با همسایگان که سال‌ها به دلیل جنگ بسته شده بودند بازگشایی شده و خطوط هوایی تجاری کشورهای عربی به دنبال از سرگرفتن پروازهای خود به دمشق هستند.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، همچنین «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا قصد دارد 2 هزار نیروی آمریکایی را از شمال شرق سوریه خارج کرده و نیروهای دولتی سوریه به دنبال بازپس گیری این مناطق هستند که از سال 2012 و در بحبوحه جنگ از دست داده‌اند. این اقدام گام مهمی در راستای بازگشت کنترل تمام سوریه در دستان اسد خواهد بود و تنها شمال غربی این کشور باقی خواهد ماند که بخش عمده آن در کنترل افراد مسلح است.

«فیصل ایتانی» از اعضای ارشد شورای آتلانتیک مرکز رفیق حریری برای خاورمیانه معتقد است که احیای روابط کشورهای عربی با سوریه اجتناب ناپذیر خواهد بود.

پس از شروع ناآرامی‌ها در سوریه در سال 2011، بسیاری از کشورهای عربی و غربی سفارت‌های خود در سوریه را تعطیل کرده و اتحادیه عرب عضویت سوریه در این اتحادیه را تعلیق کرد اما کشورهای دیگری نظیر چین، روسیه، برزیل، هند و آفریقای جنوبی روابط دیپلماتیک خود با سوریه را حفظ کرده و در جهان عرب نیز کشورهایی نظیر لبنان، عراق و الجزایر نیز روابط خود با سوریه را قطع نکردند و به کمک روسیه، چین و ایران، دولت بشار اسد هرگز از نظر سیاسی در تنگنا قرار نگرفت.

نظرات
CAPTCHA