روز شمار
اوقات شرعی
مکرون با ترامپ به کجا میرود
azadi

97/3/4

 

دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان باید در قبال بازی خاص فرانسه در قبال برجام و کشورمان مواضع جدی و قاطعانه ای اتخاذ کنذ. نباید فراموش کرد که پاریس در این خصوص، یک "متهم تمام عیار" است و باید از همین منظر با آن برخورد کرد

 

 

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه اخیرا بار دیگر، در خصوص  اصلاح برجام و تغییر مفاد توافق هسته ای و تبدیل آن به توافقی گسترده تر سخن گفته است. کمتر کسی تصور می کرد رئیس جمهور فرانسه پس از خروج رسمی ایالات متحده آمریکا و دولت ترامپ از توافق هسته ای با ایران، بار دیگر از "تغییر توافق هسته ای" سخن به میان آورد! با این حال، اظهارات اخیر مکرون بی ارتباط با استمرار لابی های پشت پرده مقامات کاخ سفید و کاخ الیزه با یکدیگر نیست. مروری بر تازه ترین سخنان مکرون در خصوص "برجام" ، نشان دهنده حقایق و نکاتی است که دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان باید نسبت به آن توجه داشته باشد:
"همه طرف ها به سمت برقراری مذاکراتی برای انعقاد یک توافق گسترده تر حرکت کنند که این امری اجتناب ناپذیر است! اولویت ما در دفاع از برجام تضمین صلح و ثبات در منطقه است. درباره ایران، اروپا از آغاز متحد بوده است. ما تنها یک اراده داشته ایم که شامل برقراری صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه است. من از این موضع در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سپتامبر گذشته دفاع کردم. توافق هسته ای 2015 یک عنصر بسیار مهم برای ایجاد توازن است و به همین دلیل ما از آن حمایت می کنیم."
در خصوص اظهارات اخیر مکرون، دو نکته مهم و پر اهمیت وجود دارد که نمی توان به سادگی از کنار آنها گذشت: نخست اینکه ادعای مکرون در خصوص تلاش وی برای حفظ برجام، با رویکرد عملی او طی یکسال اخیر کمترین تطابقی ندارد. رئیس جمهور فرانسه از ابتدای تابستان سال 2017 میلادی، به مقامات آمریکا و رژیم صهیونیستی تعهد داد تا تمامی تلاش خود را برای تغییر توافق هسته ای با ایران (وفق نظر ترامپ و نتانیاهو) صورت دهد. حتی امانوئل مکرون در این معادله سعی کرد نقش یک سیاستمدار پیشگام را ایفا کند! او عملا تبدیل به اصلی ترین مهره بازی ایالات متحده آمریکا و رژیم اشغالگر قدس در قبال برجام شد. 
نکته دوم به اصرار مکرون در خصوص "تغییر برجام " باز می گردد. در حالی که ترامپ رسما از توافق هسته ای با ایران خارج شده است، این موضوع که مطرح کرده بسیار مشکوک است. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده، آمریکا کانال های ارتباطی خود را با مقامات اروپایی حفظ کرده و در راس آن ها، از امانوئل مکرون خواسته است تا بار دیگر به بازی مستقیم یا غیر مستقیم در زمین واشنگتن تن دهد. این خواسته نیز از سوی رئیس جمهور ناتوان و بی تجربه فرانسه مورد پذیرش قرار گرفته است. 
یکی دیگر از اصلی ترین وظایف مکرون در برهه زمانی فعلی، جلوگیری از تشدید تنش ها میان کشوهای اروپایی و ایالات متحده آمریکاست. در این خصوص اخیرا رییس‌جمهور فرانسه با بیان اینکه نمی‌توان شرکت‌ها را ملزم به تجارت با ایران کرد، گفت: ما نمی‌خواهیم یک جنگ تجاری استراتژیک با آمریکا بر سر توافق هسته‌ای با ایران راه بیندازیم.
واقعیت امر این است که مکرون به صورتی هدفمند به بازی در زمین ایالات متحده آمریکا و دولت ترامپ ادامه می دهد. بی دلیل نیست که از فرانسه به عنوان یکی از اصلی ترین متهمین نقش برجام توسط ایالات متحده آمریکا یاد می شود. مارین لوپن رهبر جبهه ملی فرانسه در این خصوص می گوید:
"مکرون باید مسئولیت خود را در خصوص توهماتی مانند تلاش برای تغییر نظر رئیس جمهور آمریکا (در خصوص برجام) بر عهده بگیرد. من نه تنها موضع ترامپ بلکه عملکرد دستگاه دیپلماسی فرانسه را که می‌خواست نو‌ محافظه‌‌کارانه‌تر از جان بولتون (مشاور امنیت ملی آمریکا) عمل کند و بدون هیچ طرح جایگزینی، تحت قیمومیت آمریکا قرارگرفت، محکوم می‌کنم. مکرون در این باره مسئول است. او در خصوص ظرفیت خود برای تغییر عقیده ترامپ در این پرونده دچار توهم شده و به عربستان درباره سیاست خود در قبال ایران تضمین داده بود، بدون اینکه به توافق اصولی برسد. وی در نهایت از رفتن به تهران برای دفاع از منافع ملی و گوش دادن به مواضع دولت ایران خودداری کرد و تنها محور آمریکا-اسرائیل-سعودی را در اولویت قرار داد».
در نهایت این که دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان باید در قبال بازی خاص فرانسه در قبال برجام و کشورمان مواضع جدی و قاطعانه ای اتخاذ کنذ. نباید فراموش کرد که پاریس در این خصوص، یک "متهم تمام عیار" است و باید از همین منظر با آن برخورد کرد./ 

منبع: سایت بصیرت

کلمات کلیدی:
مکرون,ترامپ
نظرات
CAPTCHA